جزئیات خبر


سطح زیرکشت زعفران در اراضی کشاورزی رضوی به 20 هکتار افزایش می‌یابد

سطح زیرکشت زعفران در اراضی کشاورزی رضوی به 20 هکتار افزایش می‌یابد
1396/6/29

سرپرست شرکت کشاورزی رضوی گفت: افزایش سطح زیرکشت زعفران در اراضی شرکت تا 20 هکتار را در دستور کار داریم.
محمدباقر قناد طوسی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این برنامه به دلیل افت منابع آبی و اصلاح الگوی کشت و همچنین ایجاد اشتغال و رسیدن به درآمد اقتصادی پایدار، انجام خواهد شد.
وی با اشاره به کاشت 4 هکتار زعفران در مزرعه محمدآباد شرکت کشاورزی رضوی طی سال زراعی 96-95، گفت: از این مساحت، 2 هکتار آن بارده است.
قناد طوسی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود، طی سال جاری هزار کیلوگرم گل زعفران برداشت شود.
وی انجام عملیات تغذیه با کودهای ماکرو و میکرو را از جمله اقدامات صورت گرفته برای افزایش راندمان تولید عنوان کرد و افزود: آبیاری به موقع و مبارزه با علف‌های هرز از طریق روش‌های مکانیکی و شیمیایی، بخشی دیگر از این فعالیت‌ها به شمار می‌رود.
قناد طوسی ادامه داد: علاوه بر این، می‌توان به مبارزه با آفات و جوندگانی همچون موش اشاره کرد.
وی با تاکید بر لزوم توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار در حوزه کشاورزی گفت: بخشی از اراضی اختصاص یافته به کشت زعفران شرکت با استفاده از سیستم‌های تحت فشار بارانی و قسمتی نیز به صورت نشتی آبیاری می‌شود.
قناد طوسی با بیان این که تغذیه زعفران دارای 3 مرحله است، گفت: در مرحله اول و دوم، از کود دامی پوسیده و همچنین کودهای شیمیایی فسفات و پتاس استفاده می‌شود. در بهمن و اسفند ماه نیز محلول‌پاشی با کودهای ریزمغذی انجام می‌گیرد.
سرپرست شرکت کشاورزی رضوی درباره نحوه و گستره فروش این محصول گفت: زعفران برداشت شده، به صورت گل تازه در بازار گل شهرستان تربت حیدریه به فروش می‌رسد.
246-96

نظر شما