جزئیات خبر


تا پایان سال جاری؛

107 هکتار باغ پسته شرکت کشاورزی رضوی به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شود

107 هکتار باغ پسته شرکت کشاورزی رضوی به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شود
1396/8/3

سرپرست شرکت کشاورزی رضوی از تجهیز 107 هکتار از باغات پسته این شرکت به سیستم آبیاری تحت فشار تا پایان سال جاری خبر داد.
محمد باقر قناد طوسی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این شرکت در مجموع 127 هکتار باغ پسته دارد و قرار است از این مساحت، 107 هکتار به سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای مجهز شود.
وی ادامه داد: پس از اجرای طرح 107 هکتاری، تنها حدود 27 هکتار از باغات می‌ماند که به صورت نشتی ردیفی آبیاری می‌شود.
قناد طوسی با بیان این که اعتبارات این طرح جذب شده و هم‌اکنون در مرحله شناسایی پیمان‌کار و اجرا است، افزود: اعتبار طرح مذکور، 16 میلیارد و 30 میلیون ریال می‌باشد و از محل اعتبارات طرح‌های آبیاری تحت فشار وزارت جهاد کشاورزی و همچنین خودیاری شرکت تامین خواهد شد.
وی با اشاره به اهداف شرکت کشت کشاورزی رضوی از اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار در باغات پسته، گفت: به دلیل شرایط خشکسالی، کمبود منابع آبی، کاهش آب‌های زیر زمینی و همچنین استفاده بهینه در مصرف آب، این طرح عملیاتی خواهد شد.
قناد طوسی ادامه داد: علاوه بر این، می‌توان جلوگیری از تبخیر و تعریق بالای آب و رشد بی‌رویه علف‌های هرز را نام برد.
وی درباره برنامه‌های دیگر این شرکت برای تجهیز اراضی به سیستم‌های تحت فشار در سال جاری گفت: در حال حاضر علاوه بر طرح مذکور، طرح 268 هکتاری آبیاری تلفیقی تحت فشار اراضی در دست اقدام می‌باشد که به تایید مرکز تحقیقات رسیده و در مرحله جذب اعتبار قرار گرفته است.
سرپرست شرکت کشاورزی رضوی ادامه داد: همچنین اجرای طرح آبیاری قطره‌ای در مابقی باغات، بخشی دیگر از برنامه‌های این شرکت در راستای استفاده بهینه از منابع آبی به شمار می‌رود.
 298-96

نظر شما